Základní škola Bystřice
Základní škola Bystřice

Dopis rodičům k začátku nového školního roku 2023/2024

Děti v aule školy

Novinky ze školy a plány do budoucna

Vážení rodiče,

letní prázdniny jsou definitivně za námi. My ve škole máme za sebou hektický přípravný týden se dvěma školeními, dvěma dlouhými poradami a spoustou příprav a uklízení. V tuto chvíli, kdy píšu tento text (pátek 19:00), ještě školou drnčí vrtačky pánů, kteří dokončují montáž nových tabulí.

Co je ve škole nového? Přes prázdniny jsme pořídili a instalovali čtyři nové interaktivní displeje a pět nových bílých tabulí, dvě (letošní druhé) třídy jsme vybavili novými lavicemi. Učitelské stoly jsou ve všech třídách na 2. stupni vybaveny novými stolními počítači, které usnadní výuku a obsluhu školního informačního systému a snad trochu prodlouží životnost notebooků, které jsou pro učitele nezbytné v čase přípravy ve sborovně i doma. Vymalovali jsme vstupní vestibul a tři učebny, svépomocí provozních zaměstnanců i pedagogů provedli velkou spoustu drobných oprav a vylepšení. Péče našich štětců se dočkala také školní aula – pyšní se světlým zábradlím a nově natřenými vitrínami, z nichž některé jsme využili pro vytvoření všem přístupné žákovské knihovny. Všechny tyto úpravy a nákupy jsme provedli díky finanční podpoře Města Bystřice, našeho zřizovatele, a to z každoročního příspěvku a z financí nastřádaných v investičním fondu. I na příští rok plánujeme další zvelebování prostředí, v němž se naše děti vzdělávají – jsme ale jako všechny oblasti současné společnosti ve svých snech a přáních limitováni tím, co umožní ekonomická situace. Ty z Vás, kteří pracují ve společnostech, jež mají ve své kultuře zakotvené poskytování sponzorských darů, prosím o případný tip – ráda Vašim kolegům zkusím vysvětlit, proč podpořit právě nás. Pokud nás můžete podpořit přímo Vy např. ze svého podnikání, bylo by to rovněž skvělé – Město Bystřice se rozvíjí v mnoha oblastech a nám je jasné, že nemají jen školu. Rádi Vám pochopitelně případně vystavíme potvrzení o daru ke snížení Vašeho daňového základu. 

Na konci školního roku jsme dokončili projekt Šablony 3, který nám umožnil velkorysou podporu žáků na 1. stupni v oblasti doučování, zaplatil některým třídám zajímavý projektový den ve škole i mimo ni, podpořil naše inovativní učitele v tandemové výuce (při ní jsou ve třídě přítomní dva učitelé a navzájem spolupracují tak, aby hodina běžela co nejlépe a nikdo přitom nezůstával pozadu) a také jsme z přiděleného balíčku financí mohli obohatit naše výukové digitální zdroje, nakoupit tablety a do výuky na obou stupních a kvalitní kopírku pro přípravu materiálů do třídy.

V letošním roce začneme čerpat šablony nesoucí název OP JAK. Ty jsou zaměřené hlavně na vzdělávání pedagogů a zavádění inovací do výuky, což s naším týmem nebude žádný problém, už teď mají spoustu úžasných nápadů, jak vyučování zpestřit a zefektivnit. Máme v projektu napsaných i šest setkání pro rodiče s daným cílem seznámit se s aktuální filozofií vývoje školství a vzdělávání (zní to nudně, ale bude to určitě zábava!) – s nimi chceme začít od druhého pololetí tohoto roku a moc doufáme, že nás v tom nenecháte a přijdete!

Z fondu Prevence Středočeského kraje jsme za základě žádosti obdrželi více než 80.000 Kč na preventivní programy – každou třídu tak v příštím roce čekají tři setkání s kvalifikovanými lektory, zaměřená na posilování dobrých vztahů a získání znalostí a kompetencí nutných k odolání nástrahám současného světa.

Také Vás už teď informuji, že s jistotou budeme mít Vánoční den s výstavou (pravděpodobně 14. 12.) a potom větší akci pro veřejnost v květnu (předpokládáme termín 11. 5., neboť sobotu 18. 5. nám „vyfoukl“ pochod Praha – Prčice). Musíme totiž oslavit 90 let naší nádherné budovy, takže se můžete těšit na den otevřených dveří s kompletní prohlídkou školy, možností občerstvení, na kulturní obohacení v podobě Jarní akademie a další spoustu překvapení.

Kvůli rodinnému plánování Vás asi zajímají ředitelská volna, na něž vždy ve škole plánujeme práce, které v běžném provozu nejsou možné. Pište si proto, prosím: 29. září (pátek) a 2. a 3. květen (čtvrtek, pátek). Snad si volno navíc budete moct s dětmi užít i Vy!

V letošním školním roce nás také čekají novinky v personální oblasti: své působiště se rozhodla změnit paní učitelka Alena Stibůrková (jíž děkujeme za mnoho let učitelské práce), jinak je původní tým celý „po kupě“. V zájmovém vzdělávání nás určitě v mnohém obohatí paní vychovatelka Miroslava Jirovská, roli vychovatelky si vyzkouší také nesmírně akční paní asistentka Kateřina Černá. Dvě původní asistentky pedagoga pyšnící se vysokoškolským diplomem, paní Ing. Hana Vanišová a paní Bc. Eliška Tůmová, letos udělají první krůčky ve svých nových učitelských botách. Všem přejme, ať se jim práce dobře daří!

V rozvrhu někteří z Vás na 2. stupni vidíte také nové jméno Mgr. Bc. Matěje Rašovského, MBA. Pan Rašovský je novou posilou především pro mě a jako druhý zástupce se ujme hlavně správy projektů, budovy a technických záležitostí. Do našeho týmu se nejen svými kompetencemi skvěle hodí, má navíc i jako učitel velmi užitečnou aprobaci M–Tv–výchova ke zdraví–pedagogika, takže je pro nás další jistotou v oblastí zajištění kvalitní, odborně vedené a aprobované výuky. Vím, že ZŠ Bystřice vždy fungovala i s jedním zástupcem, od roku 2022 je nicméně možné vedoucí role ve školách rozdělovat i jinak. Vzhledem k tomu, že každý ředitel i zástupce zůstává i ve funkci nadále učitelem, řídíme školu jen ve zhruba dvou třetinách úvazku – a to je na „firmu“, která se stará o více než 1000 klientů (dětí a rodičů), pronájmy, údržbu rozsáhlého areálu, stravování 500 lidí denně a má téměř 60 zaměstnanců, opravdu náročné. Věřím, že i případným skeptikům se ukáže, že tento několik měsíců připravovaný krok bude škole k prospěchu.

Poslední novinkou jsou u nás úpravy školního řádu a školního vzdělávacího programu. Oba dokumenty, schválené 31. 8. 2023 Školskou radou, budete mít k dispozici 4. září na webových stránkách naší školy. V ŠVP byla jednak od 4. do 9. ročníku zavedena nová informatika podle reformy rámcového vzdělávacího programu, dále byly také přidány digitální kompetence do výuky téměř všech ostatních předmětů. Pokud byste měli pocit, že úplně nerozumíte tomu, co se to Vaše dítko v informatice teď učí (např. málo textového editoru a hodně různého strategického promýšlení, a dokonce i jednoduché programování), nezoufejte, nejste sami. Zkuste si prosím projít informace na webových stránkách www.imysleni.cz, a kdyby to nepomohlo, dejte nám vědět. Sami sice s tímto novým učivem začínáme, ale ledacos už jsme v rámci nutných příprav pochopili a rádi to s Vámi probereme.

Je toho ještě mnohem víc, co bych s Vámi, milí rodiče a ostatní čtenáři tohoto textu, chtěla sdílet. Pokud byste měli zájem o osobní setkání, jsme tady pro Vás. V letošním roce budeme všichni učitelé trávit každé pondělí ve škole až do 15:30 h a vy můžete počítat s tím, že Vám budeme k dispozici. Jen Vás prosíme o včasné informování, že máte v plánu přijít (sami nebo s dítětem) – na pondělky si plánujeme i společné vzdělávání a také se budeme věnovat dětem, které potřebují dopomoc, a potřebujeme si Vás zařadit do programu. Pokud se Vám pondělky nehodí, volejte, pište, najdeme určitě i jiný den v týdnu.

Letos budeme mít také ve všech třídách zahajovací třídní schůzky (první třídy 11. 9., ostatní třídy 18. 9. – hodinu Vám sdělí třídní učitelé). Pokud byste měli zájem se při této příležitosti zastavit v ředitelně, rádi Vás uvidíme.

Nový školní rok je před námi a Vaše děti jsou zase o kousek dospělejší. Není to s nimi vždycky lehké, ale stojí to za to. I nám to za to stojí – je pro nás čest, že můžeme Vaše děti doprovázet kousek jejich cesty do dospělosti. Děkuji Vám, že nám tuto příležitost poskytujete a děti posíláte právě do ZŠ Bystřice. Přejme si vzájemně hodně sil, trpělivosti a inspirace, abychom poskytli našim dětem – žákům to nejkrásnější dětství. Protože jen takové si zaslouží, vždyť jsou naše.

Tak v pondělí pravou nohou! Slavnostní zahájení školního roku se koná od 8:00 v aule školy.

(A děkuji Vám za přečtení tohoto dlouhého elaborátu😊)

Vaše Jana Servusová

ředitelka ZŠ Bystřice

Děti v aule školy

Datum vložení: 1. 9. 2023 19:29
Datum poslední aktualizace: 1. 9. 2023 19:43
Autor: Jana Servusová

1. stupeň

1. hodina 8:00-8:45

2. hodina 8:55-9:40

3. hodina 10:00-10:45

4. hodina 10:55-11:40

5. hodina 11:50-12:35

6. hodina 12:45-13:30

7. hodina 13:40-14:25

 

2. stupeň

1. hodina 8:00-8:45

2. hodina 8:55-9:40

3. hodina 10:00-10:45

4. hodina 10:55-11:40

5. hodina 11:50-12:35

6. hodina 12:45-13:30

7. hodina 13:15-14:00

8. hodina 14:10-14:55