Mgr. Martina Pešková

spec.ped@zsbystricebn.cz

Práce školního speciálního pedagoga

• Spoluvytváří podmínky pro inkluzi dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků mimořádně nadaných; spolupracuje s pracovníky školských poradenských zařízení (PPP, SPC).
  • Provádí speciálně-pedagogické diagnostické činnosti; vyhledává žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, navrhuje jejich zařazení do speciálně-pedagogické péče.
  • Vede hodiny individuální speciálně pedagogické péče zaměřené na reedukci, kompenzaci či stimulaci oslabených funkcí a základních školních dovedností (zejména čtení, psaní, aplikace pravopisu, počítání).

Činnosti zaměřené na děti a žáky

• Individuální konzultace při studijním selhávání, výchovných obtížích, narušených vztazích s vrstevníky, učiteli, rodiči.
  • Pravidelné hodiny individuální speciálně pedagogické péče jsou zaměřeny na rozvoj oslabených percepčně motorických funkcí (např. zrakového a sluchového vnímání), na rozvoj koncentrace pozornosti, paměti, komunikačních schopností.
  • Spolupráce na kariérovém poradenství žáků. Žáci mohou speciálního pedagoga kontaktovat na základě vlastního přání, žádosti rodičů, doporučení učitele či odborníků ze školských poradenských zařízení.

Činnosti zaměřené na zákonné zástupce žáků

• Konzultace výchovných a vzdělávacích problémů žáků.
  • Doporučení vhodných pomůcek, metod a způsobů práce v domácím prostředí.
  • Možnost předání kontaktu na pracovníky školských poradenských zařízení.

Činnosti zaměřené na pedagogické pracovníky

• Konzultace výchovných a výukových problémů žáků.
  • Volba vhodných výukových metod a způsobů práce s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a s žáky mimořádně nadanými.
  • Podpora při vytváření individuálních vzdělávacích plánů, plánů pedagogické podpory a poskytování podpůrných opatření.